E-ticaret yazılımı, Pazaryeri, ürünlerinizi sanallaştırma

E-Ticaret Sistemleri

E-ticaret nedir ?

E-ticaret ; Kısa ve öz olarak Elektronik ticaret, elektronik yoldan iş yapılması olarak tanımlanır ve içeriğinde ise detayları ihtiyaçlara göre tercih edilir.
E-ticaretin Sınıflandırılması
E-ticaret, katılımcılarına göre 4 sınıf altında incelenebilir.

a) FİRMA – FİRMA arası ( B2B – Business to Business )

Bir firmanın kapalı veya açık bir ağ kullanarak, tedarikçisinden mal sipariş etmesi, fatura alması ve ödeme yapması, bu sınıfa bir örnektir. Bu sınıftaki e-ticaret, Elektronik Veri Değişimi (EVD) yoluyla, uzun süredir gerçekleştirilmektedir.

b) FİRMA – TÜKETİCİ arası ( B2C – Business to Customer )

Genelde e-ticaretten söz edildiğinde, kişilerin aklına ilk gelen aktiviteler, bu sınıftakilerdir. Elektronik alışveriş, elektronik bankacılık… gibi. Bu sınıf , internetin ve kişisel bilgisayarların yaygınlaşması ile popülerlik kazanmıştır.

c) FİRMA – Devlet arası

ABD’de hemen hemen tüm kamu ihaleleri, internet üzerinden ayrıntılarıyla firmalara duyurulmakta, firmalar başvurularını EVD yoluyla yapabilmektedir. Kurum vergilerinin tahsilatı, sosyal güvenlik bilgilerinin devletçe takibi gibi birçok konuda da elektronik ağlardan yararlanılması gündemdedir.

d) VATANDAŞ – Devlet arası

Bu sınıf dahilinde fazla bir ilerleme olmamıştır, ancak gelecekte, sosyal güvenlik ödemeleri gibi vatandaşları ilgilendiren birçok hizmetin internet kanalıyla yürütülmesi düşünülmektedir. E-ticarete geçiş, aşamalı olarak görülebilir. E-ticaretin en alt aşaması, firmanın internette bir sayfa açarak ürünlerinin tanıtımını yapması, satış sonrası destek hizmetleri vermesi olarak düşünülebilir. Sonraki aşamalarda, kredi kartıyla satış işlemleri ve basit ticari işlemler ağ üzerinden geçekleştirilebilir. Daha ileri aşamalarda ülke içi ödeme ve dağıtım tamamen elektronik olarak yapılmaya başlanabilir. Ödemeler ve dağıtım uluslararası ölçekte elektronik yapılması aşaması ise vergi, hukuk ve finans sistemlerindeki farklılıklardan ötürü çok daha karmaşık ve zordur.


Hazır e-ticaret yazılımları kurmak, ücretsiz e-ticaret yazılımı kullanmak, e-ticaret scripti ve benzeri paket yazılımları neden kullanılmamalıdır, kullanıldığı durumlarda ne gibi risk teşkil edeceği hakkında bilgilendirme yapalım.

Ücretsiz e-ticaret yazılımları kolay ve maliyetsiz olsa da yanında getirdiği birçok sorun da sizi bekliyor olacak. Kurulum konusunda uzman bilgilere ihtiyaç duymanız gerekmektedir, çünkü yazılım taraflı yapılması gereken güvenlik ve sağlam kurulum e-ticaretin temelleridir.

Ayrıca başlangıç olarak işletmenizin ihtiyaçlarını karşılasa da kısa bir süre sonra artık ihtiyaçlarınızı karşılamayıp aksine sizi kısıtlamaya başlayacaktır.

Yeni nesil e-ticaret sistemlerinde her platforma teknik olarak native uygulamalar ile müşteri kitlenizi arttırabilir, ürünlerinizi ön plana çıkarabilir ve erişilebilirlik olarak en üst düzeyde olabilirsiniz.